Dlažba s příchutí dřeva

04.02.2013 13:49

Dlažba je oblíbenou podlahovinou již po mnoho let. Díky mnoha zlepšením a důrazu na estetičnost našla své místo nejenom na chodbách, v koupelnách a kuchyních. Stále častěji je totiž zvoleným materiálem pro obývací nebo dětské pokoje. Důvod je jednoduchý – trvanlivost. Pravda je, že při správné pokládce a volbě kvalitního materiálu vydrží být dekorativní a stálá po několik let. To se o ostatních materiálech říci nedá…

Foto AKUTERM Tina, s.r.o.
 

Přírodou jsme se obklopovali již po staletí a stále cítíme být s ní neustále spjati. Právě prvky přírody se promítají i do nejrůznějších kolekcí podlahovin. Dřevo má tvrdého soupeře a tím je pro něj dlažba. Na rozdíl od dřeva je dlažba barevně stálá, není tak citlivá na mechanické opotřebení a v neposlední řadě je tvrdá. Někdo může argumentovat, že je tvrdá a studená, právě tvrdost je však jejím velkým trumfem. Studené nohy zahřeje podlahové vytápění, které před pokládkou můžeme nechat nainstalovat.

V současné době jsou hitem jednoduché a příjemné odstíny hnědé a šedé, které nahrazují přírodní materiál jako jsou dřevo a kámen. Výrobcům však nestačí pohrávat si s odstíny. Nabízejí nejrůznější velikosti dlaždic a obkladů od velkých čtvercových či obdélníkových rozměrů až po úzké obdélníkové druhy, které mohou nahradit parkety či plovoucí podlahy. Některé svoji strukturou dokonce připomínají dřevo. Jedním z trendů je dlažba z úzkých lamel v jednobarevném odstínů nebo mixu více druhů dřevin.

Imitace dřeva
Základním charakterem kolekce Kumaru ve formátu obkladu 33,3 x 50 cm a dlažby 25 x 25 cm je barevný kontrast mezi krémovým a tmavě hnědým obkladem. Tato matná elegantní kolekce na první pohled imituje dřevo. Moderním prvkem je nařezaný dekor, po jehož vyspárování vznikají zajímavé pruhy. Koupelny oživí hnědá listela s jemným květinovým vzorem v krémové barvě.

Kolekce Kuba je velice oblíbená díky svému designu a barevnému provedení. Povrch je matný s jemnou kresbou. Dlažba se dodává ve formátu 25 x 36 cm a přináší až 3 jemné odstíny, jež jdou ruku v ruce s přírodou. Vybírat lze z několika druhů listel a barevné mozaiky, která dokáže rozsvítit každý interiér.
Foto AKUTERM Tina, s.r.o.
 
 
Kolekce Organic nabízí díky své rozmanitosti mnoho variant pro vytvoření originální koupelny, hodí se však kamkoliv v bytě či rodinném domě. Pro tento účel je nejvhodnější hnědá a béžová řada, jež je doplněna o zajímavé listely a mozaiky. Již na první pohled tato kolekce působí teple. Naopak krémové a oranžové obklady oživují listely s jednoduchými nákresy květin – stébel. Kresba těchto matných obkladů je vytvořena úzkými svislými linkami, které jsou oživeny mírným reliéfem. Dlažba je dodávána ve čtvercových rozměrech 35 x 35 cm, obklady mají obdélníkový tvar 25 – 35 cm.

Kolekce Fascia je naopak lesklá a dodává se ve formátu obkladů 20 x 25 cm, dlažba 33,3 x 33,3 cm. Díky pastelovým barvám zanechá tato kolekce v interiéru po celý rok atmosféru léta. Povrch obkladu je lesklý s mírnou strukturou, kterou elegantně doplňují dva druhy dekorací. Prvky kolekce lze pokládat vodorovně a svisle. Dlažba je vyhotovená v technologii jednorázového vypalování. Inspirací pro vznik této kolekce byla vzájemně propletená stébla trávy vytvářející jemný prostorný obraz. Tato kolekce je určena pro milovníky světlých a teplých interiérů s jemným dekoračním zdobením. Je dodávána v zelené, modré a béžové barvě a hodí se především do koupelen.

Jak vybírat dlažbu
Dlažbu vybírejte takovou, aby byla odolná proti povrchovému opotřebení. Otěruvzdornost je označována skupinami od 1 do 5, přičemž nejvyšší stupeň 4 a 5 patří pro vysoce namáhané objekty, zatímco stupeň jedna je vhodný pro místnosti, kde používáme měkkou obuv, např. koupelny a toalety. Dalším vodítkem o kvalitě je nasákavost, která je přímo spojená s mrazuvzdorností. I když pro interiérové dlaždice není tento parametr důležitý, u venkovních dlažeb je stěžejní. Glazované a neglazované dlaždice by měly být nasákavé méně než 3%. Ruku v ruce jde s dlažbou tvrdost. Všímejte si proto jejího označení. Stupeň 10 patří mezi nejvyšší. V případě, že volíte dlažbu do koupelen či na terasu, kde je zvýšená vlhkost, nezapomeňte vybírat dlažbu s protiskluzným povrchem.